top of page

Seçmelerimiz ve çalışmalarımız hakkında sıkça sorulan sorular

Değerli Ziyaretçimiz, 

Koromuza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Seçme sürecimiz ve çalışmalarımızla ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz. 

Seçmelerimizde sık karşılaştığımız soruları da yanıtlamaya çalıştık.

Rezonans için her korist özel değerlendirilir ve tektir. Yanıtını bulamadığınız / sıra dışı bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 

 

Bize info@rzns.org adresinden ulaşabilirsiniz. 

 

Seçmelerde buluşmak üzere,

 

rezonans

 

 

Koro:

 

Bizim için koro, bizden büyük bir bütünün parçası olmak ve bütünün içinde eşsiz bir yere sahip olmaktır. 

Rezonans'ta, birey olmaktan topluluk olmaya uzanmak, bu topluluktan beslenmek, birlikte gelişmek ve üst düzey bir müzikal deneyimin parçası olmak üzere bir aradayız.  

 

Kısaca Rezonans:

Rezonans 2010 yılından beri çoksesli koro müziği icra etmekte olan olan Istanbul merkezli bir bağımsız korodur. Kar amacı gütmeyen topluluğumuz bugün 40 kişilik bir ana kadrodan oluşmaktadır.

 

Müzikal Vizyonumuz:

 

Repertuvarımız her sene yeni konseptlerle gelişmektedir. Rezonans bugüne dek Alman romantik dönemden, barok döneme, çağdaş bestecilerden klasik Türk müziğine uzanan oldukça geniş bir yelpazede senfonik ve acapella eserler seslendirmiştir. 

Seçmelere başvuru:

Her dönem ve kadromuzda yer açıldığında seçme yapıyoruz. Duyurularımızı sosyal medyadan ve web sitemizden takip edebilir, e-posta listemize üye olabilirsiniz.

instagram.com/rezonanskoro        facebook.com/rezonanskoro

Seçmelerimize katılım ücretsizdir.

 

Başvuru koşulları:

Rezonans kadrosunda çok çeşitli yaş, eğitim, meslek gruplarından korist bulunuyor. Koristlerimiz her biri kendine has olan özellikleriyle bir araya gelerek Rezonans'ın müziğine hayat veriyorlar. 

Başvuru için bir koşul bulunmamakla birlikte, adaylarımızda sezon temposuna ve eserlerin zorluk derecesine uyum sağlayabilmesi için belli bir koro tecrübesi arıyoruz. Tecrübeniz konusunda kararsız iseniz, seçme sürecine katılıp kendinizi denemenizi tavsiye ederiz. 

Rezonans’ta devamlılık ve prova hazırlığı en baştaki değerlerimizdendir. Bunun yanında çok yönlü ve çeşitli müzik içi / dışı faaliyetlerde bulunan pek çok koristimiz de bulunuyor. Bizim için önemli olan tüm faaliyetlerin arasında Rezonans’a gereken zamanı ayırabilmenizdir.

 

Seçme süreci: 

 

Seçmelerimiz 2 aşamadan oluşuyor. Başvurunuzu takiben size e-posta ile ulaşıyoruz. 

 

Birinci aşamada adaylarımıza repertuvarımızdan bir eserin notalarını paylaşıyor ve kendi partisyonunuzu seslendirdiğiniz bir ses kaydı paylaşmanızı istiyoruz. 

Partisyonunuzdan emin değilseniz en güvenle okuduğunuz partisyonu kaydederek göndermelisiniz. Bu kayda kendinize ait icra yorumunu katmanızı tavsiye ediyoruz.

Birinci aşamayı geçen adaylarımızla yazışıp dinleti için bir zaman belirliyoruz. Seçme sonucu kadromuza giren yeni arkadaşımız sonraki ilk provada bizlere katılabiliyor.

Prova yeri:

Koromuz Istanbul merkezlidir.

Provalarımızı 2021 sezonu itibariyle Salt Galata, Hilton Istanbul Bosphorus, Akbank Sanat, Casa Caribaldi ve ITÜ MIAM gibi ulaşımı kolay mekanlarda yapıyoruz. 

 

Prova saatleri:

 

Rezonans pazar günleri buluşur. Konser yoğunluğuna göre koristlere makul bir süre önceden bildirerek cumartesi günü ve cuma akşamlarına prova eklenebilir.

 

Prova takvimi koristimizin kişisel takvimini ayarlayabileceği bir süre önceden koro ile paylaşılır ve provalara devam beklenir. Sezon programı yayınlandığı zaman koristlerimizden o sezon için bir devamlılık bekliyoruz.

 

Provalar:

 

Provalarımızda dakik ve hazır olmaya özen gösteriyoruz. Özellikle pandemi döneminde prova sürelerimizin kısıtlı olması da hazırlık aşamasını daha önemli kılıyor.

 

Deşifrelerimizi yapmış, eser metinlerine hakim olarak buluşuyor, provalarda grup halinde icra ve derinleşme üzerine yoğunlaşıyoruz. Her zaman sınırlarımızın dışında ve bizi geliştiren eserlerle çalışmamıza rağmen, topluluk olmanın avantajlarını kullanıyor ve birlikte çözüm buluyoruz.

Kadro sayımız konserden konsere değişebilmekle birlikte, eserlere tüm koristlerimizle hazırlanırız.

 

Koristlerimiz uygun eserlerde enstrümanı ile de sahnede yer alabiliyor. Bir müzik enstrümanı çalıyorsanız bunu  başvurunuzda belirtmeyi unutmayın.

 

Eğitimler:

Rezonans koristlerini gelişimleri için çesitli sanatsal ve teknik eğitimlerle destekler. Vokal koçluğu, armoni dersleri, sanat tarihi seminerleri, eser analizleri, yabanci dillerde çeviri ve telaffuz desteği için zaman ayırıyoruz. 

 

Performanslar:

 

Rezonans, ülkemizin sanat alanında öncü kurumlarıyla işbirliklerinde bulunmuş, yerel yönetimler ve diplomatik temsilciliklerin nazik davetleri üzerine konserler vermiş, uluslararası saygın yarışmalarda dereceler kazanmış, dünyaca takip edilen müzisyenler ve şefler ile çalışmalar yapmış ve ülkemizin önde gelen salonlarında konserler vermiş bir koro olarak; yenilikçi projeler ve yüksek seviyeli müzikal deneyimler üretme hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

 

2022 sezonunda, özel müzikal organizasyonlarda yer almak ve albüm stüdyo kayıtları yapmak üzere hazırlanmaktadır. 

 

Turneler:

Rezonans olarak pandemi koşulları uygun olduğu sürece şehir dışı ve yurt dışı turneler düzenliyoruz ve tüm koristlerimizle hazırlanıyoruz. 

 

Turne tarihleri sezon başında belirlenmektedir. Koriste maddi ve zamansal yükü en az olacak şekilde planlamalar yapılır. Turnelere katılım konusunda özel durumunuz var ise başvuru formunuzda belirtebilirsiniz. 

 

Yönetim ve Çalışma Grupları:

Koristlerimiz koromuzun müzik performansının yanında yönetiminde de yer alıyor. Her sezon sonu düzenlediğimiz genel kurul toplantısında bir yönetim ekibi seçiyor, geçirdiğimiz sezonu değerlendiriyoruz. 

 

Sahne arkası ve müzik dışı çalışmalar da yine koristlerimiz tarafından gönüllü olarak gerçekleştiriliyor. Metin yazımına, görsel sanatlara, sosyal medya yönetimine, sahne sanatlarına, etkinlik planlamasına, bir yabancı dile ilginiz / tecrübeniz varsa başvurunuzda belirtebilirsiniz.

 

Aidat:

 

Her sanat sezonunda güz dönemi ve bahar dönemi olmak üzere 2 kere, koristlerce belirlenen bir aidat alınır. Amaç öğrenme, gelişme ve üretim sürecinin sağlıklı işlemesinin sağlanması ve bazı ortak giderlerin adil bir şekilde paylaşılmasıdır. Güncel aidat bilgisi için bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.
 

Sorularınıza yanıt bulabildiğinizi umuyoruz. Seçmelerimize katılan tüm adaylarımıza kolaylıklar dileriz.

Seçme sayfasına dönmek için tıklayın

bottom of page