PEOPLE

Burak Onur Erdem

Burak Onur Erdem, Devlet Çoksesli Korosu'nun şefidir.

Erdem, 2010 yılında kurduğu Rezonans ile yüzlerce performansa imza attı ve Avrupa çapında ödüller kazandı. Türkiye’de uluslararası projeler üretmek üzere Koro Kültürü Derneği’ni kurdu. Avrupa Korolar Federasyonu (ECA-EC) yönetim kurulu üyesi olarak seçildi ve müzik komisyonunda görev aldı. Avrupa temsilcisi olarak Uluslararası Koro Müziği Federasyonu (IFCM) yönetim kuruluna atandı. 38. Varna Uluslararası Koro Yarışması’nda ‘En iyi genç şef’ ödülünü kazandı ve 66. Arezzo Uluslararası Koro Yarışması’nda jüri üyeliği yaptı.

 

İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi müzik teorisi ve şeflik bölümlerinden mezun oldu. Dr. Michael Ellison ile form ve müzik teorisi, Dr. Adam Roberts ile ileri armoni, Dr. Paul Whitehead ile rönesans ve barok müziği, Lynn Trepel Çağlar ile şan çalıştı. Uluslararası ustalık sınıflarında Prof. Johannes Prinz, Prof. Maria Guinand, Prof. Anders Eby, Prof. Volker Hempfling, Denes Szabo ve Michael Gohl gibi dünyaca ünlü koro şefleriyle çalışma fırsatı buldu. Halen Kunstuniversität Graz bünyesinde Prof. Johannes Prinz ile post-graduate çalışmalarını sürdüren Erdem, geçtiğimiz aylarda İTÜ Müzik İleri Araştırmaları Merkezi’nde sunduğu “Prova Verimliliği: Koro Yönetimi Metodolojisi Üzerine Çalışma” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı.

 

Müzik eğitiminden önce Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler bölümünü Rektörlük Ödülü ile tamamladı. Alman Lisesi’nde okuduğu yıllarda Jugend Musiziert yarışmasında Atina, Kahire, Roma ve Nürnberg gibi şehirlerde klasik gitar ve şan dallarında ödüller kazandı.

 

Çeşitli korolar ile birlikte Portekiz, Fransa, İtalya, İrlanda, Hollanda, Almanya, Avusturya, Macaristan, Estonya, Yunanistan ve Bulgaristan’da konserler verdi. Giovanni Bonato, Eurico Carrapatoso ve Hasan Uçarsu gibi bestecilerin dünya prömiyerlerini yaptı.

 

Erdem, 2020 yılında Yeni Zelanda’da düzenlenecek olan Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nda davetli konuşmacı olarak yer alacaktır.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Twitter Icon

Copyright © 2018 Rezonans