top of page

PEOPLE

Dr. Burak Onur Erdem

BOE foto.jpeg

Dr. Erdem, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden rektörlük ödülüyle mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Graz Sanat Üniversitesi’nde Profesör Johannes Prinz ile doktora sonrası çalışmalarını tamamladı.

 

Dr. Erdem, bu derecelerinin yanında Michael Ellison ile form ve müzik teorisi, Adam Roberts ile ileri armoni, Paul Whitehead ile rönesans ve barok müziği, Lynn Trepel Çağlar ile şan çalıştı. Uluslararası ustalık sınıflarında Johannes Prinz, Maria Guinand, Anders Eby, Volker Hempfling, Denes Szabo ve Michael Gohl gibi dünyaca ünlü koro şefleriyle çalışma fırsatı buldu.

 

Türkiye koro müziği için uluslararası projeler üretmek üzere Koro Kültürü Derneği’ni kurdu. 2015 yılında Avrupa Korolar Federasyonu’nda (ECA-EC) yönetim kurulu ve müzik komisyonu üyesi olarak seçildi, 2018 yılında ise Avrupa temsilcisi olarak International Federation of Choral Music (IFCM) yönetim kuruluna atandı. 38. Varna Uluslararası Koro Yarışması’nda “En İyi Genç Şef” ödülünü kazandı ve 66. Arezzo Uluslararası Koro Yarışması’nda jüri üyeliği yaptı. Arezzo’dan sonra, Utrecht'te düzenlenen Leading Voices 2022 - Avrupa Koro Liderleri Günleri'nin müzik komisyonu başkanlığını yürüttü. 2023 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nun Festival Direktörlüğü görevini üstlendi.

2010 yılında İstanbul merkezli oda korosu Rezonans'ı kurdu ve koroyla uluslararası alanda birçok projeye imza attı. 2013-2016 yılları arası Türkiye’nin en köklü senfonik korolarından İstanbul Avrupa Korosu’nun şefliğini yaptı. Dr. Burak Onur Erdem, 2017 yılından beri Devlet Çoksesli Korosu’nun şefliğini yapmaktadır, ayrıca Avrupa Korolar Federasyonu ve Uluslararası Koro Müziği Federasyonu başkan yardımcılıklarını üstlenmektedir.

bottom of page